Prečo.......

Autor: Alžbeta Strižincová | 26.10.2010 o 19:23 | (upravené 26.10.2010 o 19:43) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1719x

Na rokovaní Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja dňa  01. 10. 2010 poslanci okrem iného prejednávali  bod 2.) 2.) Zlúčiť SPŠ stavebnú, Drieňová 35, 826 64 Bratislava  a  SOŠ geodetickú, Vazovova 14, 811 07 Bratislava do novej nástupníckej školy Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej, Drieňová 35, 826 64 Bratislava

V ich odôvodnení sa uvádza, že zlúčením budú vytvorené vhodné podmienky pre koncentráciu odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie stavebného priemyslu a vytvorenie centra odborného vzdelávania pre stavebníctvo a že jednotlivé kroky budú realizované k 30.6. 2011, resp. k 1. 7. 2011 tak, aby nebola narušená kontinuita výchovno-vzdelávacieho procesu v uvedených školách a školských zariadeniach.

.....a všetci na BSK sú spokojní... Prečo nikomu z poslancov nevadí, že vzdelávanie v odbore geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností jednoducho zrušili jediným nezmyselným rozhodnutím. Prečo sa  koncentrácia odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie stavebného priemyslu a vytvorenie centra odborného vzdelávania pre stavebníctvo nerieši v rámci stavebných škôl, ale na úkor geodetickej školy, ktorá sa osamostatnila od SPŠS a od roku 1991 úspešne dokazuje, že vzdelávanie v odbore geodézie kartografie a katastra nehnuteľností ako samostatného odboru má zmysel. Ako jedna z mála nezadĺžených škôl, 18 rokov bez akejkoľvek pomoci BSK si svojpomocne vybudovala odborné laboratória, komparačnú základnicu, učebne výpočtovej techniky, pričom zriaďovateľ škole pravidelne berie 7% z rozpočtu, direktívne znížil stav žiakov na 25, nepovolil zameranie na geoinformatiku a bezohľadne zmenil názov školy na SOŠ, čím školu zaradil medzi bývalé  dvojročné učňovky. A nikoho nezaujíma, že škola dosiahla lepší „percentil" ako gymnázia a študenti úspešne reprezentovali Slovensko na rôznych podujatiach v ČR, Belgicku a Tunise. Prečo sa v odôvodnení neuvádza príslušná stavovská organizácia alebo profesijná organizácia z odboru geodézie, ktorá podľa § 11 odstavca (1) ZÁKONA 184/2009 Z.z., rozhodla o centre odbornej prípravy pre stavebníctvo. Prečo štát ruší, to čo fungovalo a zachraňuje, to čo sa zachrániť nedá. Prečo si tu nikto neuvedomuje, že odkedy vysoké školy chrlia bakalárov, žiadna priemyslovka s akoukoľvek tradíciou v bratislavskom kraji, kde je 18 štátnych, 17 súkromných, 8 cirkevných, 7 spojených gymnázií a ďalších 51 škôl nemá žiadnu šancu na prežitie, lebo maturitu získa každý na hocakej škole. Prečo poslanci pchajú naspäť geodéziu pod stavebníctvo, keď geodézia patrí do stavebného priemyslu len sčasti a svojim obsahom zasahuje do všetkých oblastí hospodárstva a ekológie, aj do vlastníckych a právnych vzťahov a v neposlednom rade tvorí a zbiera údaje pre napĺňanie  geoinformačných systémov. Prečo nikto nerieši koncentráciu odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie geodézie kartografie a katastra nehnuteľností, kde v súčasnosti kvantita ide na úkor kvality. Prečo sa zmenou názvu školy na Akadémiu geodézie a geoinformatiky a vytvorením centra odborného vzdelávania pre geodéziu a geoinformatiku nedá šanca škole, ktorá si to zaslúži. Prečo by nemohla existovať akadémia geodézie a geoinformatiky, keď môže existovať obchodná, sociálna alebo pedagogická akadémia. Prečo sa zaradením geoinformatiky do experimentu, nedá škole čas na tvorbu vzdelávacieho programu. Prečo sťahovať a nevyužiť financie za sťahovanie na zriadenie múzea geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností. Prečo sa nenájde pár tisíc na rekonštrukciu výťahovej šachty na vybudovanie kamery obscury a lezeckej steny, keď sa našli milióny na referendum. 

Keď sa dajú zrušiť tendre a miliónové privatizácie, prečo by sa nedalo zrušiť aj jedno nezmyselné rozhodnutie poslancov, ktorí ani nevedia, že pre školy sa školský rok nekončí 30. júna, ale v auguste, kedy sa konajú opravné skúšky, lebo len tak bude zachovaná kontinuita výchovno-vzdelávacieho procesu na vystavenie vysvedčenia po opravných skúškach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Andrej Kiska: Korupcia je aj problém našej mentality

Prezident Andrej Kiska hovorí, že ak je politik presvedčený, že korupcia neexistuje, nemá čo robiť na svojom mieste.

EKONOMIKA

Ponuka Volkswagenu je blízko očakávaní odborov. Prečo štrajk pokračuje

Pri najnižšom plate chýbajú štyri eurá.

KOMENTÁRE

Volkswagen môže byť pilotom zmien na pracovnom trhu

Spoločnosť pre jeden štrajk určite neodíde.


Už ste čítali?