Prečo.......

Autor: Alžbeta Strižincová | 26.10.2010 o 19:23 | (upravené 26.10.2010 o 19:43) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1760x

Na rokovaní Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja dňa  01. 10. 2010 poslanci okrem iného prejednávali  bod 2.) 2.) Zlúčiť SPŠ stavebnú, Drieňová 35, 826 64 Bratislava  a  SOŠ geodetickú, Vazovova 14, 811 07 Bratislava do novej nástupníckej školy Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej, Drieňová 35, 826 64 Bratislava

V ich odôvodnení sa uvádza, že zlúčením budú vytvorené vhodné podmienky pre koncentráciu odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie stavebného priemyslu a vytvorenie centra odborného vzdelávania pre stavebníctvo a že jednotlivé kroky budú realizované k 30.6. 2011, resp. k 1. 7. 2011 tak, aby nebola narušená kontinuita výchovno-vzdelávacieho procesu v uvedených školách a školských zariadeniach.

.....a všetci na BSK sú spokojní... Prečo nikomu z poslancov nevadí, že vzdelávanie v odbore geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností jednoducho zrušili jediným nezmyselným rozhodnutím. Prečo sa  koncentrácia odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie stavebného priemyslu a vytvorenie centra odborného vzdelávania pre stavebníctvo nerieši v rámci stavebných škôl, ale na úkor geodetickej školy, ktorá sa osamostatnila od SPŠS a od roku 1991 úspešne dokazuje, že vzdelávanie v odbore geodézie kartografie a katastra nehnuteľností ako samostatného odboru má zmysel. Ako jedna z mála nezadĺžených škôl, 18 rokov bez akejkoľvek pomoci BSK si svojpomocne vybudovala odborné laboratória, komparačnú základnicu, učebne výpočtovej techniky, pričom zriaďovateľ škole pravidelne berie 7% z rozpočtu, direktívne znížil stav žiakov na 25, nepovolil zameranie na geoinformatiku a bezohľadne zmenil názov školy na SOŠ, čím školu zaradil medzi bývalé  dvojročné učňovky. A nikoho nezaujíma, že škola dosiahla lepší „percentil" ako gymnázia a študenti úspešne reprezentovali Slovensko na rôznych podujatiach v ČR, Belgicku a Tunise. Prečo sa v odôvodnení neuvádza príslušná stavovská organizácia alebo profesijná organizácia z odboru geodézie, ktorá podľa § 11 odstavca (1) ZÁKONA 184/2009 Z.z., rozhodla o centre odbornej prípravy pre stavebníctvo. Prečo štát ruší, to čo fungovalo a zachraňuje, to čo sa zachrániť nedá. Prečo si tu nikto neuvedomuje, že odkedy vysoké školy chrlia bakalárov, žiadna priemyslovka s akoukoľvek tradíciou v bratislavskom kraji, kde je 18 štátnych, 17 súkromných, 8 cirkevných, 7 spojených gymnázií a ďalších 51 škôl nemá žiadnu šancu na prežitie, lebo maturitu získa každý na hocakej škole. Prečo poslanci pchajú naspäť geodéziu pod stavebníctvo, keď geodézia patrí do stavebného priemyslu len sčasti a svojim obsahom zasahuje do všetkých oblastí hospodárstva a ekológie, aj do vlastníckych a právnych vzťahov a v neposlednom rade tvorí a zbiera údaje pre napĺňanie  geoinformačných systémov. Prečo nikto nerieši koncentráciu odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie geodézie kartografie a katastra nehnuteľností, kde v súčasnosti kvantita ide na úkor kvality. Prečo sa zmenou názvu školy na Akadémiu geodézie a geoinformatiky a vytvorením centra odborného vzdelávania pre geodéziu a geoinformatiku nedá šanca škole, ktorá si to zaslúži. Prečo by nemohla existovať akadémia geodézie a geoinformatiky, keď môže existovať obchodná, sociálna alebo pedagogická akadémia. Prečo sa zaradením geoinformatiky do experimentu, nedá škole čas na tvorbu vzdelávacieho programu. Prečo sťahovať a nevyužiť financie za sťahovanie na zriadenie múzea geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností. Prečo sa nenájde pár tisíc na rekonštrukciu výťahovej šachty na vybudovanie kamery obscury a lezeckej steny, keď sa našli milióny na referendum. 

Keď sa dajú zrušiť tendre a miliónové privatizácie, prečo by sa nedalo zrušiť aj jedno nezmyselné rozhodnutie poslancov, ktorí ani nevedia, že pre školy sa školský rok nekončí 30. júna, ale v auguste, kedy sa konajú opravné skúšky, lebo len tak bude zachovaná kontinuita výchovno-vzdelávacieho procesu na vystavenie vysvedčenia po opravných skúškach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?