Od teraz o odbornom vzdelávaní trochu inak…

Autor: Alžbeta Strižincová | 14.8.2008 o 10:35 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  2339x

            Po novom preukázaná schopnosť využívať nadobudnuté vedomosti a zručnosti na vykonanie činnosti sa nazýva „Kompetencia“. V Štátnom vzdelávacom programe pre študijné odbory 36 sú uvedené napr.:  Kľúčové kompetencie…, Všeobecné kompetencie…., Odborné kompetencie…, Organizačné kompetencie ………….  

Na posúdenie, ktoré zo spomínaných kompetencií absolventi študijného odboru 3692 6 geodézia, kartografia a kataster, získajú a vedia aj prakticky využiť už počas štúdia uvediem niekoľko praktických príkladov.

1. zameranie chráneného areálu na  Partizánskej ulici v Bratislave.1vchod.JPG

Záhradu dal vybudovať spolu so súkromným sanatóriom lekár MUDr. Karol Koch začiatkom 20. storočia. Sadovnícky návrh záhrady spracoval a realizoval záhradný architekt Arboréta v Mlyňanoch Jozef Mišák. Vznikla v období, v ktorom sadovníci vo výsadbe uprednostňovali dreviny. Pôvodne bolo v záhrade vysadených 30 ihličnatých a 26 listnatých vždyzelených cudzokrajných drevín. Pre svoje architektonicko-sadovnícke hodnoty bol celý areál vyhlásený v r. 1981 za Národnú kultúrnu pamiatku a záhrada je od roku 1997 chráneným areálom.

            V roku 2006 bol Mestským ústavom ochrany pamiatok ukončený jej historický výskum. Pre revitalizáciu záhrady bolo potrebné zabezpečiť geodetické polohopisné a výškopisné zameranie jednotlivých objektov. Keďže cenové ponuky presahovali 200 000 SK, Asociácia priemyslu a ochrany prírody, ktorá od roku 1993 pôsobí v bratislavskom regióne v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, vstúpila do partnerstva so Strednou geodetickou školou v Bratislave. Polohopisné a výškopisné zameranie chráneného areálu a vyhotovenie grafických podkladov potrebných pre vypracovanie Realizačného projektu revitalizácie sa uskutočnilo v roku 2006 v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti.kochmapa.JPG Keďže ide o chránený areál, bolo potrebné pre všetkých zúčastnených vybaviť povolenie vstupu do areálu záhrady. Pôvodne mala záhrada tri možné miesta vstupu - jeden z Bartoňovej 12 12vchod.JPG

a dva z dvora objektu sanatória 3,6. 3schodyhore.JPG

Na mieste východného vstupu stojí prístavba ambulancií k nemocnici a vchod zo strany záhrady je zarastený nepriechodným porastom 6. 6chodnik.JPG

V rámci prípravných prác bolo potrebné vykonať obhliadku územia - rekognoskáciu 4 4omerky.JPG

a zamerať kontrolné miery. Keďže išlo o chránený areál, geodet musel byť súčasne aj ochrancom prírody v jednej osobe. Na základe zisteného skutočného stavu bola navrhnutá sieť stanovísk, pripojená na existujúce body. Všetky nové body vytvoreného bodového poľa boli dočasne stabilizované drevenými kolíkmi, ktoré sa po čase v zemi rozložia. Pri výbere meračských metód sa prihliadalo na ekologickú stránku, aby sa čo najviac šetrilo životné prostredie. Preto bola použitá rýchla meračská metóda tachymetria 5, 5meranie.JPG

ktorá umožňuje určiť polohu aj výšku meraného bodu z jedného stanoviska.

Nadmorské výšky stanovísk sa určili niveláciou 2.

 2nivelacia.JPG

Samotné zameranie chráneného areálu komplikovala veľmi hustá vegetácia 10 a vysoký trávnatý porast . 10konare.JPG

Keď konáre prekážali vo výhľade, vždy ich dvaja pomocníci museli pridržať. Okrem veľmi zlej viditeľnosti sa pri meraní vyskytli aj nepredvídané prekážky ako napríklad polorozpadnuté kamenné múriky a schody, otvorená šachta prikrytá konármi alebo vyschnuté kamenné jarky vytvorené z veľkých balvanov 7. 7skaly.JPG

Keďže meranie prebiehalo od skorej jari až po jeseň, v Kochovej záhrade bolo možné vidieť od rozkvitnutých kríkov aj rôzne cudzokrajné stromy s bobuľami, strapcami alebo s plodmi pripomínajúcimi citróny.

6chodnik2.JPG

strom1.JPG

 strom2.JPG

11pristavba.JPG

tabulka.JPG

Malé tabuľky len s latinskými názvami, pred prázdninami zakrývala burina, vykosená počas leta.

Zamerané bolo okrem iného aj polorozpadnuté kamenné umývadlo, alebo nefunkčný bazén 8.umyvadlo.JPG

8bazen.JPG

Z Kochovej záhrady boli prevezené na VŠVU aj zdevastované historické sochy 9, kde sa vykonalo konzervovanie a vytvorenie replík.

 9socha.JPG

V areáli bolo veľmi príjemne a je na škodu, že je tento priestor, ktorý by mohol slúžiť ako malá botanická záhrada, je uzavretý pre verejnosť. Výsledkom náročných prác je tachymetrický plán. Žiaci druhých, tretích a štvrtých ročníkov, ktorí sa podieľali na meraní mali všetky údaje k dispozícii na vytvorenie prác Stredoškolskej odbornej činnosti, kde mohli využiť získané skúsenosti „po novom – kompetencie“ s meraním chráneného územia. Práca zameraná na environmentálnu geodéziu a geoinformačný systém získala na krajskom kole pochvalné uznanie za spracovanie témy a práca s názvom „Tachymetria“ postúpila na celoštátnu prehliadku, kde autori získali 2. miesto a na základe úspešnej prezentácie boli odporučení OHK prezentovať výsledky na európskej výstave  mladých vedcov ESE 08 v Budapešti.

A ako sme určili veľkosť podušky na Dóme sv. Martina nabudúce....

          
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?