§ 3

Autor: Alžbeta Strižincová | 8.8.2008 o 15:52 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  1259x

V novom školskom zákone z 22. mája 2008, na ktorom sa uzniesla Národná rada Slovenskej republiky sa okrem iného hovorí o bezplatnosti vzdelania v základných školách a v stredných školách ……, rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie……,slobodnej voľby vzdelávania s prihliadnutím na očakávania a predpoklady žiakov v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy….., zdokonaľovania procesu výchovy a vzdelávania podľa výsledkov dosiahnutých v oblasti vedy, výskumu a vývoja…..

Čo znamená bezplatnosť vzdelania, spoluzodpovednosť a zdokonaľovanie procesu? Školstvo na Slovensku, od vydania Základného školského zákona o povinnej 6-ročnej dochádzke v r.1869, cez Malý školský zákon z r.1922 a nariadenie SNR z r.1944 o poštátnení všetkých škôl, čaká v septembri najväčšia zmena od vydania školského zákona č. 29 z r.1984. A tu sú moje posledné otázky venované školskej reforme: prečo nikto z tvorcov Nového školského zákona nepredstavil širokej verejnosti aspoň v jednej verejnej diskusii svoje 149 stranové dielo, prečo nikto z kompetentných, nikde v žiadnom verejnoprávnom médiu nikomu nevysvetlil, čo znamená bezplatnosť vzdelania, spoluzodpovednosť a zdokonaľovanie procesu, prečo nikto zo zodpovedných za školskú reformu na Slovensku, nepovedal verejnosti, na čo štát má a na čo potrebuje pomoc a prečo nikto neinformuje verejnosť pravdivo o súčasnej situácii v školstve. Pravdivé informácie, by možno zmenili pohľad verejnosti na školstvo a nadobudnuté vzdelanie by si konečne začal každý vážiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

Kým sa sústredíme na kreslo Mariana Kotlebu a okrajovo Milana Uhríka v Nitre, ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč všetkými župami.

ŠPORT

Rybáriková sa postarala o prekvapenie, v Moskve vyradila Šarapovovú

Slovenská tenistka nestratila v prvom kole ani set.

DOMOV

Smer vyzýva Lipšica, aby Žitňanskú požiadal o mimoriadne dovolanie

Lipšic dostal podmienečný trest tri roky.


Už ste čítali?